Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
Ćwiczenia zewnętrzne na TGP w Krośnie Odrzańskim

04-12-2017  

23 listopada br. w godzinach 9.00-17.00 na Terminalu Gazu Płynnego ORLEN Paliwa w Krośnie Odrzańskim odbyły się ćwiczenia zewnętrzne sprawdzające Zewnętrzny Plan Operacyjno-Ratowniczy. W sumie w wydarzeniu uczestniczyło 160 osób, w tym 20 jednostek Ratowniczo Gaśniczych.
 

W ćwiczeniach wzięli udział przedstawiciele takich instytucji i organów jak m. in. Komenda Wojewódzka PSP Gorzów Wielkopolski, Ochotnicze Straże Pożarne, KP Policji w Krośnie Odrzańskim, Starosta Krośnieński czy Wydział Zarządzania Kryzysowego w Krośnie Odrzańskim.

 


 Uczestnicy ćwiczeń na TGP w Krośnie Odrzańskim

Ćwiczenia zostały przeprowadzone w formie gry sztabowej i polegały na praktycznym sprawdzeniu procedur postępowania awaryjnego na wypadek wybuchu cysterny samochodowej wypełnionej gazem płynnym propan-butan.
Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w trakcie rozładunku autocysterny doszło m.in. do rozszczelnienia zbiornika cysterny oraz wycieku gazu, w efekcie zasłabnięcia kierowcy cysterny.
 
Podczas ćwiczeń sprawdzono funkcjonowanie sieci ppoż., pompowni ppoż. oraz zasilanie wodne z jeziora oddalonego o 1,4 km od terenu Terminala. Dzięki zaangażowaniu i dobremu przygotowaniu pracowników oraz partnerów próba przebiegła pozytywnie.
 

  

- Zakłady narażone na ryzyko wystąpienia awarii przemysłowej są zobowiązane do organizowania ćwiczeń manewrowych co trzy lata. Sprawdzają one przede wszystkim procedury, systemy bezpieczeństwa i współpracę jednostek ratunkowych, ale również postawy, czas reakcji pracowników i gotowość do udzielenia pierwszej pomocy. Ćwiczenia pozwalają nam nie tylko sprawdzić przygotowanie techniczne naszych obiektów, ale przede wszystkim doskonalić współpracę służb ratowniczych i umiejętności Pracowników ORLEN Paliwa. Zespół TGP Krosno Odrzańskie na czele z Kierownikiem Rozalią Szczepaniak zdał ten egzamin na szóstkę. Zaangażowanie, z jakim przystąpił do realizacji całej operacji, wkład pracy zasługuje na szczególne podziękowania. Pracownicy ORLEN Paliwa udowodnili, że jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - tłumaczy Bożena Osmańska, Dyrektor Biura Kontroli Wewnętrznej i Bezpieczeństwa ORLEN Paliwa.

 

Materiał wideo z wydarzenia przygotowany przez  Krośnieńskie Wydarzenia" można obejrzeć TUTAJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Marki Grupy ORLEN