Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
ORLEN Paliwa na najważniejszej konferencji energetycznej w Kazachstanie

30-09-2019  

W największej i prestiżowej konferencji dotyczącej m.in. współpracy energetycznej krajów Azji Środkowej z Europą Zachodnią i Polską czyli „Kazakhstan Energy Week” uczestniczył Łukasz Hołubowski, Prezes Zarządu spółki ORLEN Paliwa, który wziął udział w panelu dyskusyjnym: Nowa konfiguracja bezpieczeństwa energetycznego – dostęp do energii i równowaga interesów.

W swoim wystąpieniu Łukasz Hołubowski podkreślił przede wszystkim znaczenie niezależności energetycznej wobec wyzwań, z którymi musi się zmierzyć światowy rynek surowców ropopochodnych.

- Zgodnie z planami naszego rządu w 2023 r. osiągniemy pełne bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy mogli realizować import całkowicie spoza Rosji. Do tego czasu mają być zakończone duże inwestycje (prawie 1 miliard USD) związane z rozbudową zdolności przeładunkowych i magazynowych Naftoportu w Gdańsku, w kilku innych bazach oraz wzrostem zdolności przesyłowych ropociągu pomorskiego – powiedział w stolicy Kazachstanu Prezes ORLEN Paliw, Łukasz Hołubowski.

- Dostawy drogą morską mają coraz większe znaczenie dla Polski. Dzięki nim zapewnimy pełne bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Mamy już port w Świnoujściu, w którym przyjmujemy duże dostawy LNG. Trwa rozbudowa Naftoportu w Gdańsku, a jego zdolność do przyjmowania ropy rośnie. Ale co warto zaznaczyć, także nasza firma - ORLEN Paliwa - realizuje rządowe plany dywersyfikacji źródeł energii. Bardzo duże środki zostaną przeznaczone na rozbudowę terminalu morskiego LPG w Szczecinie. Umożliwi nam to pozyskiwanie gazu płynnego z kierunków innych niż wschód. Trzeba również pamiętać, że wszystkie te inwestycje nie tylko zwiększają bezpieczeństwo Polski, ale całego regionu Europy Środkowej – zaznaczył Prezes Hołubowski w dyskusji panelowej.


IMG_0625.JPG 
 

Delegacja ORLEN Paliw, oprócz udziału w konferencji odbyła wiele nieformalnych rozmów biznesowych z przedstawicielami firm uczestniczących w tym roku w KEW 2019.​

Kazakhstan Energy Week to największe i najważniejsze spotkanie polityków, decydentów i ekspertów dyskutujących o energetycznych wyzwaniach Azji Środkowej i możliwościach współpracy tego regionu z Europą Zachodnią, w tym także z Polską, KEW w skrócie to m.in. przedstawiciele najważniejszych organów Państwowych Republiki Kazachstanu oraz 2500 delegatów z ponad 50 krajów, 31 organizacji międzynarodowych (w tym m.in. IEA, Energy Charter, Roscongress Foundation, UNECE, IRENA, WEC, WPC), ok. 320 firm, ponad 50 uczestników paneli dyskusyjnych, ogromne zainteresowanie mediów (ok. 250 agencji z całego świata).


 
 
 

Marki Grupy ORLEN